Po co nam błonnik ???
ciekawostki...
Organizm naszych przodków musiał się nieźle namęczyć, aby strawić choć odrobinę pokarmu. Tysiące lat temu nie było Mc'Donaldów, supermarketów, pizzerii, nie wynaleziono też tosterów, frytkownic, mikrofalówek. Wszystko spożywano na surowo lub pieczono w ogniu. Twardy pokarm wolniej się trawił, lecz był o wiele zdrowszy. Świat się jednak zmienił. Wysoko przetworzona, przemielona żywność, pozbawiona pęczniejących substancji błonnikowych powoduje, że ściany żołądka stają się coraz słabsze. Spożywane obecnie, wysoko skondensowane "bomby kaloryczne" zajmują w nim niewiele miejsca i łatwo prześlizgują się do jelit. Po co nam więc kilkumetrowe, jeżeli większość spożywanych pokarmów wchłania się na odcinku pierwszych piętnastu centymetrów? Żywność jest miękka, rozdrobniona i papkowata, nie ma w niej niczego, co mogłoby wydłużyć oraz spowolnić jej transport przez układ pokarmowy. Rozmiękczone, kleiste, obfitujące w tłuszcz oraz cukier pożywienie wchłania się do krwiobiegu, wywołując spustoszenie, a niewielkie pozostałości osiadają w jelicie grubym, gdzie zaczynają zalegać i gnić. W konsekwencji nasze narządy marnieją i zaczynają chorować. Dominujące we współczesnym świecie choroby cywilizacyjne, takie jak: otyłość, miażdżyca, cukrzyca czy nowotwory jelit są wynikiem wadliwego żywienia.
Twardy pokarm roślinny
To on powinien być podstawą żywności. Dzięki obecności błonnika, ma dużo walorów zdrowotnych. Od lat przypisuje się mu ogromne znaczenie w zachowaniu dobrej kondycji. Bogato błonnikowa żywność pobudza do pracy cały układ trawienny, wzmaga aktywność narządów mniej używanych i jednocześnie odciąża bardziej zapracowane. Dzięki temu w organizmie zawsze panuje porządek, ład i harmonia. Błonnik nie jest pojedynczą substancją. To raczej ogólnie przyjęta nazwa, pod którą kryje się kilka składników o podobnych właściwościach i działaniu. Generalnie możemy wyróżnić dwie jego frakcje: nierozpuszczalny i rozpuszczalny. Pierwszy z nich skutecznie zapobiega zaparciom i zaleganiu mas kałowych w jelitach, drugi doskonale reguluje procesy trawieni oraz wchłaniania. Obydwie grupy błonnika łączy wspólna jedna cecha: mają bezcenne znaczenie dla zdrowia.
Jak działa błonnik?
Pożywienie obfitujące w błonnik. Spożywając pokarm wysoko błonnikowy uzębienie staje się silne, mocne i zdrowe. W specyficzny sposób błonnik wpływa również na pracę żołądka. W obecności soków trawiennych, surowe włókno roślinne ulega pęcznieniu, rozpycha ściany żołądka i wywołuje uczucie pełności. W takich okolicznościach nerwy żołądkowe natychmiast przekazują informacje do mózgu, by przystopować apetyt. Błonnik zapobiega objadaniu się, oszukuje mózg z korzyścią dla naszego zdrowia i sylwetki. Na takim pokarmie nie sposób utyć a ciało zachowuje jędrność, twardość oraz niski procent tkanki tłuszczowej. Im więcej błonnika w jedzeniu, tym dłużej zachowujesz zdrowie i nienaganny wygląd.